Підпишись на Telegram Ukrainian.Media
і читай перевірені новини від топових ЗМІ України в одному місці!
У вересні самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко підписав указ, за яким білоруси можуть продовжити або отримати новий паспорт, тільки повернувшись до Білорусі.
Без паспорта в Україні не отримати посвідки на постійне та тимчасове проживання та інші документи, тобто коли термін паспорта закінчується, залишитися всередині країни можна тільки нелегально.
Правозахисники називають цю ситуацію гуманітарною катастрофою: тисячі людей, які виїхали, зокрема, і з політичних причин, тепер можуть залишитися за кордоном без документів. Особливо гостро відчувається ця проблема для тих, хто живе в Україні.
– Їхати в Білорусь зараз небезпечно: там саджають людей за донати на ЗСУ, українські пісні, жовто–сині стрічки у волоссі та повідомлення в українських чатах. За майже два роки війни на кожного, хто тут живе, можна зібрати важку теку різних фактів, які можуть стати причиною відправки до в'язниці просто з прикордонного пункту, – розповідає білоруска Ольга з Києва, – Якщо ж людина брала участь у протестах, була незалежною журналісткою, активістом або якось іще виявляла свою незгоду з результатами виборів, ризики зростають багаторазово. У Білорусі я була журналістом, писала про протести, страйки, і тому повернення на батьківщину для мене зараз – це скоріше нова небезпека, ніж розв'язання проблеми.
Побоювання Ольги підтверджують і факти: уже є випадок, коли білоруса, який повертався за продовженням паспорта, посадили.
«Мені пощастило, що паспорт діє ще півтора року, і поки є час на пошуки виходу. У мене тут чоловік українець, але ситуація з паспортом ставить наше майбутнє під сумнів. Адже якщо нічого не зміниться, мені доведеться стати перед вибором: залишатися нелегально, ховаючись від будь–яких можливих перевірок документів, щоб уникнути депортації, або виїжджати в Польщу і будувати своє життя без нього».
– Після виходу цього указу вже кілька моїх знайомих білорусів виїхали до Польщі. Вони дуже люблять Україну, і залишалися тут, щоб наближати перемогу, але ситуація з паспортами поставила хрест на їхніх планах. Хоча, їм простіше було наважитися на від'їзд, адже це білоруські сім'ї, і вони можуть виїхати удвох. Але все одно сумно, що країну залишають ті, хто міг і хотів будувати її майбутнє. Зараз в Україні живуть тисячі білорусів. Усі вони живуть у війні і тепер ведуть ще одну свою боротьбу – за паспорт.
Що з паспортами в інших країнах?
Для білорусів, які емігрували до Польщі та Литви вихід шукати не так і складно, адже в цих країнах є робочий механізм вирішення проблеми.
Ті, хто живуть у Польщі та мають польську посвідку на проживання, можуть отримати проїзний документ іноземця. Його видають терміном на рік і він дає право перетину кордону, замінюючи національний паспорт.
А щоб сторінки чинних паспортів не так швидко закінчувалися (у Білорусі немає закордонних паспортів і штампи про перетин кордонів ставлять в основний документ), прикордонники перестали ставити штампи про в'їзд до Польщі. Це допомагає продовжити життя паспорта, адже якщо сторінки для печаток про перетин кордонів закінчаться, його доведеться міняти.
У Литві білорус із посвідкою на проживання може отримати паспорт іноземця, який також дозволяє виїжджати і в'їжджати з країни. Для отримання такого документа білоруський паспорт має бути визнаний недійсним на території Литви.
Ті ж, хто мають статус біженця, можуть отримати Женевський паспорт. Його дають у Польщі, Литві та інших країнах ЄС. Фактично, це той самий проїзний документ, з тією лише різницею, що його видають тільки біженцям.
В Україні поки що рішення немає
Що робити білорусам України поки що невідомо. Адже фактично в Україні можливості отримати будь–який документ, який стане заміною паспорту, просто немає.
Теоретично ті, хто приїхав сюди ховаючись від переслідувань з боку загарбницької влади, мають право отримати статус біженця. А слідом за ним і проїзний документ біженця.
Але це тільки в теорії, а на практиці біженство в Україні отримують одиниці. Так, на 1 червня цього року право на отримання проїзного документа мали лише 45 громадян Білорусі. І це з тисяч білорусів, які приїхали сюди після протестів 2020 року. Такі дані випливають із відповіді на звернення до Міграційної служби України.
Варто зазначити, що складнощі з отриманням біженства є у всіх, незалежно від громадянства. Адже на середину 2023 року в Україні було зареєстровано всього трохи більше ніж тисячу біженців і півтори тисячі осіб, визнаних такими, що потребують додаткового захисту.
Зовсім небагато. Особливо, якщо порівнювати з кількістю українців, які отримали біженство в інших країнах.
"Україну з 2013 року визнано небезпечною для біженців"
Так відбувається тому, що найчастіше після подачі документів на біженство справа застрягає на роки і часто так і не доходить до отримання потрібного статусу.
– Законодавство виглядає ліберальним, але на практиці процедура отримання притулку закрита і суб'єктивна. Поширена усна відмова в прийомі документів на притулок і ще більш катастрофічна ситуація із заявою на кордоні. Прикордонники, як правило, не приймають такі заяви, якщо немає ризику скандалу або професійних юристів поруч із подавачем заяви. Тому Україна з 2013 року визнана небезпечною для біженців і шукачів притулку, – каже Олексій Скоробогач, юрист, що спеціалізується на міграційному праві.
Юрист припускає, що так проявляється прагнення зберегти відносини з владою країн, з яких прибувають біженці.
«Білорусь досі вважається країною, де порушення прав людини не є масовими. Тобто ми говоримо про збочену логіку державних органів: не псувати відносини з тією чи іншою країною, визнаючи там політичні або інші переслідування».
То що ж робити?
За його словами, з початком повномасштабного вторгнення документи на біженство від білорусів у більшості випадків зовсім не приймають, хоча заборони на це немає. І навіть подати документи зараз вдається одиницям.
Та й подати документи на біженство можна не пізніше п'яти днів від офіційного в'їзду в Україну, тобто для тих, хто вже прожив тут кілька років, такий спосіб легалізації неможливий. А значить і на проїзний документ біженця розраховувати не можна.
«Проблему з документами в білорусів можна розв'язати тільки в эдиний спосіб – дозволити продовження посвідок на постійне та тимчасове проживання або подачу документів на громадянство за наявними документами особи, зокрема простроченими. І, звісно, необхідне визнання того факту, що виїзд до РБ є небезпечним для громадян Білорусі».
Які масштаби проблеми?
Скільки саме білорусів зараз живе в Україні сказати складно, адже офіційних даних щодо цього немає. За приблизними підрахунками в Україні залишилося кілька тисяч осіб.
Зрозуміло, що паспорти закінчуються не одномоментно, проте з моменту набрання чинності злощасного указу поки що не пролунало жодних заяв про те, як вирішуватиметься ця проблема.
– Усе це люди, які вже один раз пройшли через втрату дому та вимушену еміграцію. Люди, які другий рік залишаються тут і пліч–о–пліч з українцями переносять усі тяготи війни. Люди, які незважаючи на обстріли, блекаут та інші складнощі війни залишаються тут. Зовсім недавно точилися дискусії про те, як повернути українців, які виїхали з країни. Як їх повернути я не знаю, але я бачу спосіб дати можливість жити тут тим, хто цього хоче, дозволивши залишатися за протермінованим паспортом всередині країни, – резюмує Ольга.