Підпишись на Telegram Ukrainian.Media
і читай перевірені новини від топових ЗМІ України в одному місці!
Дізнався, чому святиню перетворили на ринок контрабанди, натомість — став жертвою агресивної атаки. Журналіст Руслан Кошовенко отримав завдання зафіксувати торгівлю ювелірними виробами у приміщенні Києво-Печерської Лаври. Результаті на кореспондента напав охоронець у цивільному одязі і зламав частину коштовної апаратури. Кошовенко звернувся до суду з приводу перешкоджання журналістській діяльності. Засідання тривають вже півтора року. Чому так довго не можуть знайти винного і до чого тут московський патріархат – читайте у нашому розслідуванні.
«Чоловік який накинувся на мене, назвався охоронцем на волонтерських засадах. Він був в цивільному одязі та без відповідних документів. Цей «охоронець» ламав мені руки, знищив освітлювальну гарнітуру. Звісно, я викликав поліцію, склали акт, а понятими стали оператор та журналіст 5 каналу , які знаходилися на території неподалік та знімали свій сюжет. Дякую їм за підтримку та принципову про українську позицію», – розповідає Руслан Кошовенко.
Репортер має відео з нападом на нього, і був впевнений, що захистити свої права буде легко. Але сталось не як гадалось. Головувати справою призначили суддю Печерського суду Крістіну Константінову. Відомо, що донька судді за рік до повномасштабного вторгнення заявляла, що «Крим вже не наш», а «українська музика дєрьмо, яке не можливо слухати». Правда, потім змушена була публічно вибачитись.
Враховуючи ці факти, Кошовенко та його представник попросили суддю взяти самовідвід, але їх звернення не врахували. До того ж за час розгляду справи змінилось вже три прокурори.
«Схоже, що справу штучно затягують, бо через три роки закінчиться термін, коли можна бути притягнути до кримінальної відповідальності. Ще пару разів відкладуть засідання – і все. Хоча максимальне покарання за 171 статтею – півроку умовно, але ж хочеться хоч якоїсь сатисфакції! Як на мене, зараз навмисно фокусуються на неважливих деталях, хоча головне питання, що пропускають повз очі, в тому, що саме завадили зафіксувати Кошовенку, – продаж контрабандного золота», – пояснює представник потерпілого Павло Барнацький.
Захисник підозрює, що ювелірні вироби у церковній лавці реалізовували незаконно, мовляв, вони привезені з росії без жодних документів. Викликають сумніви і те, хто їх продавав. На останньому засіданні свідком від обвинуваченого «охоронця» була Наталя Звєрева, яка представилась послушницею Києво–Печерської Лаври та одночасно касиркою церковного магазину. Жінка не пояснила, чи працювала у ювелірній крамниці офіційно, однак звинуватила постраждалого журналіста у некоректній поведінці.
Наталя Звєрева, свідок з боку обвинуваченого: «Зайшов чоловік до нас в магазин, почав кричати, провокувати, обзивав нас «московським патріархатом», щось такого плану. На голові у нього була лампа, якою він світив всім в очі. Ніякого бейджику не було, тому я не знала, хто він і не знала, з якою метою він прийшов. Дозволу мене фотографувати він не питав, а я цього не хотіла».
Обвинувачений «охоронець-волонтер» Ярослав Систалюк та його адвокат також наполягають на тому, що Руслан Кошовенко не представився і не мав журналістського посвідчення, як того вимагає закон про медіа. Втім на відео потасовки чітко чути, як репортер голосно каже «Я – журналіст». Крім того, зйомка здійснювалась у крамниці, що є публічним місцем.
Поки тривають судові засідання, ювелірну церковну крамницю, де стався скандал, зачинили – сплив договір оренди національного заповідника "Києво-Печерська лавра" з Українською православною церквою. Пізніше судом було визнано, що УПЦ законно виселили приміщень Лаври.
Незважаючи на це, тяжби за справою журналіста Кошовенка все ще тривають. Разом зі своїм представником він вимагає відшкодування 300 000 гривень моральної та матеріальної компенсації.
«Я був готовий пробачити, не продовжувати суди, якби нападник вибачився. В мене немає мети кидати його до в’язниці. Але це принципова позиція представників «руського миру» – не визнавати свою провину. Справа стосується не тільки моєї особистої честі, але і всіх українців, нашої гідності», – говорить Руслан Кошовенко.
Цей матеріал підготовлений в рамках співпраці із Центром прав людини ZMINA за підтримки Європейського Союзу.