Підпишись на Telegram Ukrainian.Media
і читай перевірені новини від топових ЗМІ України в одному місці!
Білоруси в Україні потрапили у бюрократичний капкан. Тепер, щоб обміняти протермінований паспорт, вони мають повертатись на батьківщину, де скоріше за все потрапляють у в'язницю. А все через те, що білоруська влада ухвалила закон, який позбавляє права на отримання консульських послуг поза межами країни.
Чому українські посадовці не поспішають вирішувати цю юридичну колізію – в розслідуванні Ukrainian.Media.
У білоруса Олега Овчиннікова перша відпустка з початку повномасштабного вторгення. Його позивний – Ольгерд, він – мінометник полку імені Костуся Калиновського. Олег мешкає в Києві вже понад десять років, приїхав, щоб підтримати українців під час Революції Гідності. Більше додому він не повертався — в Білорусі за участь у протестах на нього одразу завели кілька кримінальних справ.
«Спочатку я намагався отримати статус політбіженця, але відмовили. Адже в той час офіційні стосунки між Україною та Білоруссю були чудові, ніхто не хотів їх псувати. В результаті я мешкав в Києві нелегально, і не мав ніякого клопоту. Звісно, що в лютому 2022 все різко змінилось – кілька разів мене затримували, допитували, перевіряли. Але через кілька тижнів я вже пішов служити у ЗСУ, отримав там військовий квиток, і знову не мав проблем».
Для оформлення до війська Овчинникову вистачило лише його білоруського паспорту, інших документів не вимагали. Але кілька місяців тому термін паспорту закінчився, фактично – він є недійсним.
«У білорусів один паспорт – і внутрішній, і закордонний. За новим законом я можу його оновити, тільки повернувшись на батьківщину. Це безглуздо. Як захисника України в Білорусі на мене чекає негайний арешт і десятки років у в’язниці.
Без паспорту я не можу поїхати в Європу на військові навчання, куди вже кілька разів запрошували. І як бути далі, коли виникне потреба у документі?»
Паспортний колапс торкнувся не тільки військовослужбовців, але і людей творчих професій. Білоруська художниця Євгенія брала участь у протестах Мінську. Її чоловік – українець. Жінка не має планів їхати з Києва навіть під час війни, але «паспортне питання» не дає їй спокою.
«Мені залишилось дев’ять місяців. З такою думкою я іноді прокидаюся серед ночі в жаху. Дев’ять місяців до закінчення дії паспорта. Тепер моя сім'я під загрозою, адже коли мій документ не буде дійсний, я не зможу залишитись з чоловіком в Україні».
Оновлювати паспорт в Білорусі Євгенія боїться через можливий арешт. За інформацією правозахисного центру "Вясна" у минулому році затримали 125 білорусів, які з різних причин повернулися в країну. Іноді на людей одягали кайданки прямо в паспортному столі. Одного чоловіка, який повернувся за паспортом, засудили "за образу співробітників міліції" в інтернеті. Для учасниці протестів 2020 року оновлення документів закінчилось трьома роками "домашньої хімії". (Вид покарання, згідно з яким людина не може виїжджати за кордон, відвідувати розважальні заходи та вимикати телефон. Вона повинна повертатися з місця навчання або роботи одразу додому) А білорусці, яка приїхала за паспортом зі Швеції, присудили 5 років колонії за донати для ЗСУ.
«Дуже багато білорусів виїхало з України, зокрема й через проблеми з паспортами. Тут же залишилися ті, хто вже зрісся з цією країною: тут у людей сім'ї, тут наш дім. Я залишаюся тут, бо люблю свого чоловіка і хочу бути з ним настільки довго, наскільки це можливо. І дуже сподіваюся на те, що нас почують і підуть нам на зустріч».
Євгенія має ще один варіант – поїхати за новими документами в країну Євросоюзу. Але для цього має прожити там більше року. У Польщі та Литві білоруси, які мають посвідку на тимчасове проживання, можуть отримати паспорт іноземця, що дає змогу легально перебувати в країні та виїжджати за її межі. А ті, хто має статус біженця, можуть отримати Женевський паспорт.
За інформацією Державної Міграційної Служби України зараз в Україні перебуває 10906 громадян Республіки Білорусь, які мають постійну посвідку на проживання, та 3154 — тимчасову. Фактично, всі вони перебувають у групі ризику: тобто у разі закінчення дії паспорта можуть бути змушені негайно залишити країну або як мінімум не мати можливості виїхати за кордон; їх чекають проблеми з оформленням шлюбу, свідоцтв про народження та смерть.
В Україні ж наразі немає можливості продовжити паспорти для білорусів: посольство — закрито з перших днів вторгнення. Один зі шляхів мати легальний документ — отримати біженство, а згодом — паспорт іноземця. Практично ж зробити це вдається одиницям. Юрист Олексій Скорбач вважає, що причина таких складнощів – у системі роботи Міграційної служби України.
«Ця установа є досить консервативною та живе минулим – коли рішення іноземних урядів країн СНД сприймалося як внутрішнє законодавство України. Для мене є зрозумілим, що в таких випадках необхідно діяти навпаки – захищати іноземних громадян, лояльних до України на противагу встановленому режиму. Це відрізняє нашу країну від тієї самої Білорусі та росіі. Адже саме захистом білорусів переймаються і Литва, і Польща, встановлюючи пільгові можливості для в’їзду та проживання».
Вже понад півроку білоруськи громадські організації надсилають листи щодо паспортного питання до органів Державної міграційної служби та в офіс Омбудсмена в Україні. В умовах війни робота ускладнилась, а відповіді іноді суперечать одна одній, розповідає керівниця правовой службы Free Belarus Center Олена Юркіна.
«Однією з наших ідей є постанова, згідно якої на період воєнного часу паспорти, термін дії яких закінчився, визнають дійсними на території України. Однак, це не вирішить всіх проблем із документами, а лише полегшить статус білорусів. Адже, крім внутрішніх документів, потрібен документ, що дозволяє виїхати з України».
Як зараз білорусам можна легалізуватись в Україні без паспорта? Є шанс отримати статус тимчасового захисту або біженця. Але за словами юристки такі звернення зазвичай розглядають декілька років. Тим часом білорусів з недіючими паспортами стає все більше.
Тож як саме українська влада має подолати білоруську «паспортну пастку»? На думку посла з особливих доручень по Білорусі Ігора Кизима питання має вирішуватися системно.
«Має бути прийняте урядове рішення щодо визнання паспортів білорусів, термін дії яких закінчений і які не можуть повернутися в Білорусь у зв'язку із загрозою їх особистій безпеці. Для цього в паспорт, наприклад, може бути "вклеєна" спеціальна відмітка, можливо штрихкод. Така система існує, наприклад, в Польщі та деяких інших європейських країнах. Безумовно, це має відбуватися з урахуванням інтересів національної безпеки України. В цілому тема потребує більш широкої дискусії на міжвідомчому рівні».
Листи від білоруських громадських діячів отримали і президент, прем'єр —міністр та голова Верховної Ради України.
Це звернення підтримав Голова Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики нардеп Микита Потураєв. За його словами, він поінформував своїх колег, але вплинути на ситуацію упродовж кількох місяців не вдалось.
«На жаль, ми зробили купу запитів, але не дійшли ні до чого конкретного. Ходимо колами, тому що наша система дуже забюрократизована. Особливо, неприємно, що питання стосується білорусів, які воюють за Україну, а ми його не можемо швидко вирішити. Звісно, якесь спільне рішення ЄС стосовно паспортів було б ідеальним розв'язанням проблеми, ми б його підтримали. Але не будемо чекати з моря погоди, і працюватимемо над власними механізмами».
В Європейському Союзі і справді третій рік поспіль обговорюється створення так званого «Паспорта Нової Білорусі», який запропонувала створити білоруська опозиція у екзилі. Але запуск та визнання цього альтернативного документа досі триває. За словами заступника голови Об'єднаного тимчасового кабінету Павла Латушка, проект пройшов усі погодження процедури в Єврокомісії, він відповідає стандартам закордонних паспортів щодо безпеки.
«Однак Єврокомісія не може прийняти рішення про визнання цього документа, оскільки це не входить до компетенції ЄС. Це виняткова компетенція національних урядів. Дві країни висловили попередню згоду на визнання документів "і навіть були готові надати код країни. Чесно кажучи, проєкт досі висить».
За інформацією Державної Міграційної Служби України з початку повномасштабного вторгнення 10 громадян Республіки Білорусь примусово видворені з України, а 154 — примусово повернуті з України.(рішення, яке видається іноземцю на руки і вказується вимога у який термін він повинен самостійно залишити країну) Втім скільки білорусів були змушені виїхати з України саме через протермінований паспорт, у ДМСУ не уточнюють, посилаючись на те, що не мають окремої статистики щодо цього питання.
Офіційну відповідь Уряду України надійшла керівнику Благодійного Фонду «Вільна Білорусь» Олексію Францкевичу. В ній зазначається, що до кінця воєнного стану і ще місяць, білоруси можуть перебувати в Україні на підставі посвідок, які отримували раніше. Але як повідомляють юристи, на практиці ця норма повсякчас не працює, і білорусам з застарілими документами вже виписували штрафи та погрожували депортацією.
«Якщо коротко, урядовці відповіли — виганяти не будуть, заміною паспортів для поїздок в ЄС ми теж не будемо займатись. В Європі існує паспорт путівника, який вирішить всі проблеми. В Україні альтернативи немає, її не шукають, бо питання непріоритетне».
Крім того, Францевич наголошує, що українські законодавці все ж знайшли способи швидкої паспортної легалізації для військовослужбовців, наразі їх військовий квиток офіційно вважається заміною паспорту.
«Але що буде, якщо цей захисник-іноземець отримає важке поранення, йому треба буде розірвати контракт, лікуватись, оформлювати виплати? Про це ніхто і досі не подбав».
Те, що про це ніхто не подбав, хвилює і бійця полку імені Костуся Калиновського Олега Овчиннікова, який щодня ризикує життям, захищаючи Україну. Нещодавно він отримав відзнаку Міністерства Оборони за сприяння воєнній розвідці. Але на вирішення «паспортного ребусу» це ніяк не вплинуло.
Художницю Євгенію звістка про можливість перебування в Україні з протермінованим паспортом під час воєнного стану не надто підбадьорила.
«Маю кількох знайомих білорусів, які через недійсний паспорт не можуть побратися. Є ті, хто проходив кола пекла, щоб зареєструвати новонароджену дитину. Про виїзди за кордон мені не доводиться і мріяти, а я маю запрошення для участі у виставках в Європі. Крім того, сподіваюсь, що війна якнайшвидше закінчиться, а тоді питання з паспортом все одно доведеться вирішувати».