Підпишись на Telegram Ukrainian.Media
і читай перевірені новини від топових ЗМІ України в одному місці!
Цитати з подкасту Ukrainian.Media з угорським репортером Сабольчем Вьорошем про ініціативу мирного саміту від Орбана, бізнес Угорщини та Китаю
Чому прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан намагається організувати мирний саміт між Україною та Росією. Які цілі він переслідує?
Зазвичай, такі акції робляться для внутрішнього, «домашнього використання». Орбан часто звертається до угорців, при цьому він позиціонує себе як глобальний гравець. Це трохи дивно, враховуючи кількість населення Угорщини, її територію, корисні копалини. Я не знаю, як пояснити феномен, коли лідер такої маленької держави пише свій портрет великого гравця. Однак це дійсно працює на внутрішню аудиторію, коли вони бачать Орбана одним зі світових лідерів, голос якого чують. Питання, що цей голос промовляє. Але, так, це завжди виглядає круто для угорців, коли світ не знає імен прем’єрів Словакії та Румунії, в Угорщина на слуху.
Я знаю, що дивні ідеї Орбана постійна циркулюють в українських медіа, тому що він часто розмірковує про глобальні відносини, що робить його більшим, ніж він є насправді.
Я не думаю, що ініціатива мирного саміту дуже відрізняється від попередніх, які були озвучені — негайно зупинити вогонь, підписати мирову угоду…. Звісно, ніхто не відповідатиме на питання: в разі перемовин про мир, хто його буде гарантувати для України?
Миротворцям мають довіряти обидві воюючі країни. Маю сумніви, що Угорщина повністю насолоджується довірою з боку України. Можливо це стосується Туреччини, Країн Балтії, але не Угорщини.
Щодо участі Китаю, Бразилії, Франції та Швейцарії у мирних перемовинах, то був здивований такою підбіркою. Можу припустити, що це все стосується не країн, а окремих лідерів, з ким персонально товаришує Орбан. Ця матриця може змінюватись в залежності в особистих стосунків. Ймовірно, що серед союзників запрошено мало європейських країн, бо не підтрмують ініціативи Орбана, тому він намагається cтвердитися на іншому полі.
Угорський активіст і член опозиційної партії «Демократична коаліція» перервав Орбана під час прес-конференції в Європарламенті. «За скільки ви продали країну, пане прем'єр-міністр? Він продав Путіну, він продав Сі Цзіньпіну», - вигукнув він. Що станеться з цим відважним активістом в Угорщині? Чи переслідуватимуть його?
Впевнений, що нічого. Якщо він порушив правила поведінки у іншій країні, чому його мають карати в Угорщині? Це був стандарний політичний перформанс, гра. Угорщина – це не росія та Білорусь, тому наша стратегія – представники опозиції не мають перейматися ні через що, особливо в комунікаціях з закордоном. Диявол, звісно, ховається у деталях. Держава іноді затримує незалежних активістів, комісії, але це глобально не впливає не демократію. Бо є відчуття того, які червоні лінії не можна переходити, якщо хочеш залишитись у Євросоюзі. Коли нещодавно ми їх перейшли, країна залишилась без додаткових виплат від європейського фонду і це значно вдарило по економіці. В результаті, змушені були взяти мільярдний кредит у Китаю.
Угорщина знову заблокувала виділення Україні 35 мільярдів євро допомоги. Вона не погодиться на зміну санкцій щодо заморожених російських активів до виборів у США. Як може змінитися ситуація після того, як оберуть президента Сполучених Штатів?
Для Угорщини ці блокування допомоги Украіїні, як фішка на покерному столі. Ми не знаємо, як саме її будуть використовувати, курсують чутки, що це буде частина великої угоди, яка рано чи пізно буде укладена. Всі роблять дуже голосні заяви, але без угоди все це буде безсенсовно. Очевидно, що рано чи пізно вето буде скасовано.
Чому Угорщина стала важливим торговельним та інвестиційним партнером Китаю?
Для угорської міжнародної торгівлі важливість Китаю стає все більш значущою. В минулому році 40% товарів з Китаю у ЄС були направлені до Угорщини. Частково ці кошти вклали у будівництво заводу електрокарів, який зараз не працює, перебуваючи у процесі реконструкції. Також підпримано кілька виробництв електрозарядних батарей. Від виробництва смартфонів довелося відмовитись згідно з умовами Євросоюзу через безпекові ризики.
Також важливо згадати про будівництво залізничної колії між Белградом та Будапештом. Її Китай хоче використовувати, як головний транзит товарів до Європи з з порту у Греції. Важко пояснити, такий великий інтерес Китаю до Угорщини, адже наша країна не більша за звичайне китайське місто. Наш уряд пояснює свою зацікавленість тим, що ми маємо тримати в центрі уваги Схід, бо за ним майбутнє.
Як платник податків до угорського бюджету, я не бачу користі від такого співробітництва. Є великі побоювання щодо виробництва батарей — вони використовують багато води та електрики. У нас немає запасів води, і де її додатково оновлювати. Як це вплине на екологію, які ризики для людей, які мешкають поруч заводів? Вже були протести проти цих виробництв, люди бояться, що все навколо перетвориться на пустелю.
У будівництві залізниці є і плюси: як людина, яка любить подорожувати, я радію, що не буду витрачати на дорогу між столицями дев’ять годин, а лише три. Але ми розуміємо, що це робиться не для подорожуючих, а для переміщення товарів, і це будівництво не окупиться навіть за багато десятилІть, що навіть визнав пре’мєр.
Відкриття української школи в Угорщині: вона працює чи це був просто дипломатичний жест?
Маю інформацію з перших рук, бо нещодавно був там, і особисто бачив, що школа функціонує. Ініціатива дуже прикметна, це перша у Європі білінгва-школа для біженців. Триста дітей вже навчається, враховуючи що зараз в Угорщині близько десяти тисяч українських дітей, то є крапля у морі. Але це перший крок.
Угорці проводять медичні курси для українських військових.
Я дізнався про тренінги для ваших медиків випадково від словацького прем’єра, він сказав: «Не важливо, що ви чуєте у новинах — Угорщина допомагає готувати медичний персонал Україні». Потім інформацію підтвердили в Угорському Міністерстві оборони, але не розповіли деталей. Коли я був в Україні, бачив на вокзалі чоловіка у військовій формі з угорським шевроном, і це був умовний доказ, що програма успішно функціонує, хоча про неї практично не розповідають.
Чому Угорщина не здатна скористатися слабкістю України і анексувати частину її території?
Відповім суто з теоретичної точки зору. Кожен, хто зробить крок у Закарпаття, побачить стан тамтешньої інфраструктури. Економіка Угорщини не здатна її покращити. Ми не такі заможні як Західна Німеччина, яка підтримувала Східну частину територій, коли вони об'єдналися. Я пропоную угорським радикалам, які виступають за анексію приїхати і подивитись, на скільки раціональна їх пропозиція. До речі, вони майже не знайдуть на Закарпатті тих, хто розмовляє угорською. Я почуваюсь незручно пояснюючи це, але знову, Угорщина не така багата, щоб захопити частину Україні та її фінансувати.